Prve ovogodišnje veslačke pripreme naši najbolji reprezentativci realizuju u staroj bazi-Beleku u Turskoj. Na spisku se nalazi 19 sportista (13 momaka i šest devojaka) koje predvode četiri trenera (Novaković, Mitjev, Kosijer i Boltić). Okosnicu ekipe čine kajakaši i kajakašice koji su na osnovu učešća na OI u Parizu i ostvarenih plasmana, učesnici programa Olimpijskog komiteta Srbije „LA 2028“. Pripreme su startovale 9. februrara, a momci i devojke u Turskoj ostaju do 28. marta.

-„Pored ekipe koja je učestovala na OI, reprezentaciji su priključeni i mlađi takmičari. Malo smo promešali ekipu. Razmišljajući o novom olimpijskom ciklusu, svi koji imaju potencijal da budu u timu za LA, sada su na pripremama“-kaže selektor Pavle Jovanov koji je u petak otputovao sa Tursku gde se pridružio reprezetnaciji-„Nismo ovim zatvorili priču, ali za sada 19 imena koji su u Turskoj su kandidati za najbolji seniorski sastav za ovu sezonu. Naravno da ima potencijala i u mlađim kategorijama, a već posle prve izborne kontrole u aprilu videće se ko je koliko spreman za nove izazove i ko koliko može“.

Akcenat u Turskoj, u ovom periodu, biće na jednosedima i grupnim treninzima.

Svi treba pojedinačno da napredjuju u jednosedima kako bi posle bili dobri i u grupnim čamcima. Plan je da se uradi što više grupnih treninga, a videćemo da probamo već sada i neke varijante u grupnim čamcima.

Za repezentativnim priprema kreću i mlađi seniori, juniori i kadeti. Njihova baza je Trebinje. Juniori će na pripreme od 17. februara do 2. marta, a kadeti od 28. februara do 8. marta. Na spisku su  kada je u pitanju prva grupa koja odlazi već u ponedeljak našla su se 20 kajakaša i kajakašica i troje kanuista sa kojima će raditi trojica trenera. Na spisku kadeta su 22 imena i troje trenera.

-„Mlađi seniori će dve nedelje raditi sa trenerima Pavlovićem i Levnajićem, a kanuisti sa Mikovićem. Kadetsku ekipu na pripremama predvodiće treneri Šešumova, Zorić i Feher. Posle prve faze priprema i povratka iz Turske i seniori odlaze u Trebinje a pridružiće im se i  neki najbolji sa priprema mlađih kategorija“-otkriva planove selektor.

U prethodnom periodu, počev praktično od oktobra svi kandidati za reprezentaciju u svim reprezentativnim selekcijama imali su kontrolna testiranja (2km na vodi, trčanje i 2 puta vežbe snage sa tegovima). U međuvremenu  su obavljena su sveobuhvatna testiranja fizičke pripremeljenosti u Saradnji sa pokrajinskim Zavodom za sport koji su se odnosili na fukcionalnu dijagnostiku. Savez je radi unapređenja trenažnog procesa kroz upotrebu savremene sportske tehnologije uložio sredstva u kupovinu opreme koja će omogućiti precizniju analizu perfomansi sportista i poboljšanje priprema za naredni olimpijski ciklus.

Nabavili smo mobilni analizator potrošnje kiseonika koji nam omogućava testiranje VO2 maks u realim uslovima treninga. Ovo je ključan parametar za određivanje aerobne izdržljivosti. Tu su i uređaji za merenje oksigenacije u mišiću u realnom vremenu, koji omogućava bolje razumevanje energetskih zahteva treninga i bržu adaptaciju trenažnog procesa. Sa svim ovim uređajima imaćemo precizniju individualizaciju treninga na osnovu naučnih podataka, optimizaciju opterećenja, sprečavanje pretreniratosti i bolje vreme oporavka, efikasnije planiranje treninga u skladu sa fiziološkim pokazateljima sportista i povećanje sportskih performansi kroz bolju adaptaciju i nadzor trenažnog procesa-objasnio je Jovanov.

Novina je i uvođenje mobilne aplikacije   EAGLE PADDLE APP kao način digitalizacije upravljanja trenažnim procesom koji predstavlja najsavremeniji softverski alat. Ova platforma omogućava trenerima, takmičarima i administratorima potpunu kontrolu nad planiranjem, praćenjem i analizom treninga, čime se unapređuje kvalitet priprema i optimizuje proces rada.

-„Treneri unose podatke o treningu koji je potrebno odraditi a sportisti unosve svoje podatke kako su uradili zadatak. Tako  svi treneri u stručnom štabu možemo da pratimo sve. Ovo nam je bitno na duže staze jer stvaramo bazu, za naše buduće sportiste da vide šta su radili naši najupešsniji takmičari i kako smo došli do tih uspeha. Smatram da ova aplikacija predstavalja revolucionarni alat za naš sport, približavajući sistem rada najboljim svetskim standardima. I dalje ćemo raditi na unapređenju i razvijanju same aplikacije kroz uvođenje veštačke inteligencije za analizu podataka koja će nam vršiti automatsku analizu performansi i predikciju rezultata, zatim integraciju za GSP uređajima i VO2 maks testiranjem koja će omogućiti direktno povezivanje podataka o srčanom ritmu, laktatima i aerobnoj izdržljivosti sa aplikacijom“-zaključo je selektor.